Co potřebuješ vědět, než otevřeš svůj první kadeřnický salon

Šest kroků, které je potřeba pečlivě zvážit před otevřením nového salonu. Otevření nového salonu znamená pro mnoho z nás splnění životního snu. Aby se salon nemusel po roce fungování zavřít a ty jsi v salonu našel prostor pro vlastní seberealizaci, sepsala jsem šest nejdůležitějších bodů, které jsou klíčové pro budoucnost salonu. 

1. Poznej sám sebe

Nejdůležitější jsi ty. Co pro tebe znamená nového otevření salonu? Proč to děláš? Co si od toho slibuješ? Jaká je tvoje vize? Určitě máš jistotu v tom, jak ti to jde s nůžkami v ruce, ale jaké máš zkušenosti s vedením salonu? Hodíš se na to, abys budoval salon s personálem, nebo najdeš své štěstí v menším salonu na kraji města, kde budeš hlavní hvězdou ty?

2. Kdo je tvoje ideální klientka?  

Koho nejraději obsluhuješ? S jakým typem klientek si rozumíš nejlépe? Stanovit si profil ideální klientky je důležitý prvek v celkové vizi salonu. Pro koho vlastně salon buduješ? Co tato klientka potřebuje? Vypracování profilu ideální klientky ti pomůže lépe naplánovat vybavení salonu, zvážit preferovanou dostupnost salonu, odhadnout celkovou atmosféru a zamyslet se nad tím, jaké doprovodné služby je potřeba nabízet.  

3. Výběr místa pro tvůj salon

Díky profilu ideální klientky můžeš snadno odhadnout, zda se ti vyplatí budovat salon v centru města, nebo je dobré umístit salon dále od centra. Nemusíš nutně otevírat salon v centru, když je tvou klientkou zaneprázdněná ambiciózní žena, která ocení salon místě, kde se dá snadno zaparkovat. Místa v moderních kancelářských komplexech vypadají lákavě, ale budeš tam mít dost klientek přes den? Jak moc tomu budeš muset přizpůsobit pracovní dobu? Další velkou kapitolou je velikost samotných prostor pro provozovnu kadeřnického salonu. Opravdu potřebuješ velký prostor? Jak velké zázemí potřebuješ pro sebe a pro své klientky? Stojíš o to, aby tvůj salon nabízel doprovodné služby a jak moc místa na ně potřebuješ, tak aby to např. nerušilo klientky při beauty rituálech. Salony s filozofií kvalitního klientského servisu ani nepotřebují mít čekací zónu, klientky vítáš ve dveřích a tím odpadá požadavek na prostorný salon. Při výběru místa a prostor se opírej o vizi salonu. 

4. Administrativa nutná k otevření kadeřnického salonu

Doporučuji nepodcenit veškerou administrativu spojenou s otevřením nového salonu. Pro samostatné podnikání v oboru kadeřnictví je potřebná řemeslná živnost, kterou lze získat na příslušném živnostenském úřadě. Při zřizování řemeslné činnosti je potřeba se prokázat výučním listem v oboru kadeřnictví.  Dále je potřeba splnit zákonem stanovené normy pro provoz kadeřnictví. Jsou to tyto normy:

  • zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
  • vyhláška č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných
  • nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci
  • Česká technická norma ČSN 73 4108 
  • Zákon č.18/2004. Sb.,o uznávání odborné kvalifikace. 

Tyto zákonem stanovené normy jsou důležité pro vypracování provozního řádu, na kterém budeš spolupracovat s krajskou hygienickou stanicí. 

5. Nájemní smlouva pro kadeřnický salon

Ve špatně sepsané nájemní smlouvě se může skrývat spousta nástrah které mohou ovlivnit životaschopnost salonu. Určitě nepodceňuj odbornou pomoc právníka. Zrádná může být např. příliš dlouhá smluvní doba pronájmu na několik let dopředu. Je dobré ohlídat si finance a spočítat si za kolik dní provozu si salon na nájemné vydělá. Je lepší mít střídmější odhad, než se po roce pronájmu loučit se salonem se slzou v oku. 

6. Vybavení kadeřnického salonu

Investice do vybavení nového salonu se může vyšplhat až do milionu korun. Parádní salon, který nabídne klientce servis jako zážitek, můžeš vybudovat i s menší částkou. Ještě než požádáš investora o pomoc, pečlivě zvaž, co všechno lze zahrnout do investice, která se vyplatí. V kalkulaci investice je potřeba počítat se stavebními úpravami, vybavení nábytkem, pomocí interiérového designéra i vstupní investicí do produktové řady vlasových výrobků. Při výběru materiálního vybavení salonu je dobré dbát na kvalitu a odolnost materiálů. Při stavebních úpravách raději předem počítej se stavebními komplikacemi, které mohou navýšit čas i délku rekonstrukce. 
Otevření vlastního salonu je obrovský skok ve tvé kariéře, je to zároveň velká investice, která se ti vyplatí, pokud se vydáš správným směrem. Sama jsem otevřela tři salony a ráda budu tvou mentorkou na cestě za salonem tvých snů. Nemůžu ti slíbit, že to bude bez komplikací, ale můžu tě ušetřit mnoha přešlapů a chyb. Ve statisícové až milionové investici je částka za mentoring jen střípek z konečné ceny. Ve finále může jít o tu nejdůležitější investici, která významně rozhodne o tom, jak rychle investici do nového salonu splatíš. Koneckonců jde především o to, zda najdeš ve svém salonu opravdové štěstí. Nemusí to být totiž o tom, že v salonu strávíš všechen čas. Může to být i o tom, že se každé ráno probudíš a budeš žít svůj dolce vita. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.